Při pohledu z výšky září areál SEAT Martorell jako město, v němž stojí v popředí zaměstnanci a inovace

1.7.2020

Říká se, že z výšky se můžeme dívat na věci ve větších souvislostech. Na zemi víme o tom, že SEAT je jedinou společností ve Španělsku, která vyvíjí, vyrábí a prodává osobní automobily. Co však můžeme spatřit z výšky? Ve výšce 600 metrů přelétáme nad areálem společnosti SEAT a z této ptačí perspektivy vidíme doslova město.

Dominanta. Výrobní závod SEAT v Martorellu, vzdálený 30 kilometrů od Barcelony, je epicentrem průmyslové činnosti společnosti. Jeho areál se rozkládá na ploše více než 2 800 000 m2. Je tedy větší než Monacké knížectví a je ekvivalentem 400 fotbalových hřišť. Z celkové plochy je 260 000 m2 porostlých zelení. V rozmanitých provozech pracuje v různých směnách téměř 13 000 odborníků. Areál je proto možné považovat za opravdové město s obyvateli, dopravními systémy a dokonce i s vlastním zdravotnickým střediskem.

Průmysl 4.0. Značka SEAT je průkopníkem Průmyslu 4.0, jehož opatření zavádí ve svých provozech v rámci inovativních projektů. Mezi ně patří například „Dronový protokol“, zkušební provoz letky dronů pro přepravu dílů. SEAT využívá tento systém jako první výrobní závod ve Španělsku. Podle Dr. Christiana Vollmera, člena představenstva, odpovědného za výrobu a logistiku, jsme svědky „prvního kroku v transformaci dodavatelských řetězců v automobilovém průmyslu“. Dodává, že tato iniciativa „způsobí revoluci logistiky a například v případě společnosti SEAT zkrátí dodací lhůty o 80 %“. Značka SEAT používá ve svých výrobních provozech také automatizované přepravní systémy AGV.

SEAT al sol. Toto skvělé město je z výšky nápadné především 53 000 solárními panely na střechách výrobních hal a parkovišť. Jedná se o největší fotovoltaickou elektrárnu v automobilovém průmyslu v Evropě a jednu z největších na světě. Tato sluneční elektrárna přispívá jako součást projektu „SEAT al sol“ k úsporám energie a trvalé udržitelnosti. Celkem je ze slunečního záření vyráběno 17,3 milionu kWh elektrické energie ročně.

Hybná síla budoucnosti. Kromě výrobních činností přispívá SEAT k inovacím také ve svém technologickém centru, jež zahrnuje technické centrum a designérské centrum. Společnost SEAT je největším průmyslovým investorem do výzkumu a vývoje ve Španělsku. Na 200 000 m2, což je ekvivalentem 28 fotbalových hřišť, přichází více než 1137 vysoce kvalifikovaných zaměstnanců z celého světa s nápady, na jejichž základě vznikají budoucí produkty značky s atraktivním designem a technicky vyspělou konstrukcí. Mezi hojně využívané technické inovace patří simulace a virtuální realita. Díky nim se podařilo významně zkrátit dobu vývoje spolehlivých automobilů s nejmodernější technikou.

Město s vlastní železniční tratí. Kromě silniční a námořní dopravy se na realizaci velkého objemu vývozu automobilů z Martorellu významně podílí železnice. Jen v roce 2019 bylo vyvezeno 397 835 vozů. Značka disponuje dvěma železničními tratěmi Autometro o délce 40 kilometrů, které exkluzivně propojují závod Martorell s přístavní infrastrukturou. Na této železniční trati jsou vozidla přepravována přímo do barcelonského přístavu, čímž se zvyšuje efektivita i rychlost dodávek vozidel na mezinárodní trhy. Železniční doprava navíc zmenšuje počet jízd nákladních vozidel o 25 000 za rok, a snižuje tak emise CO2 o 1000 tun ročně.

Domov značky CUPRA. Hned vedle globálního sídla společnosti SEAT je ekologická budova se zastavěnou plochou 2400 m2, která připomíná boxy na závodních okruzích. CUPRA Garage, nové sídlo značky, umožnilo zvýšit počet zaměstnanců na 200. Značka CUPRA upevnila v roce 2019 své postavení na trhu meziročním nárůstem o 71,8 % na téměř 24 700 prodaných vozů.

Nejdůležitější je zdraví. Zdraví a dobrá kondice zaměstnanců SEAT jsou prioritou. Průkopnické zdravotnické a rehabilitační centrum CARS v závodě Martorell proto zajišťuje zaměstnancům preventivní, ambulantní a rehabilitační lékařskou péči a další individualizované služby. Vědecká komise pro zdravou společnost navíc uskutečňuje výzkum duševního i tělesného zdraví ve spojitosti s pracovními činnostmi a podporuje mezi zaměstnanci zdravý životní styl. V roce 2019 uskutečnilo středisko CARS 82 825 zdravotních úkonů. Středisko s podlahovou plochou 1300 m2 disponuje biomechanickou laboratoří, která s pomocí specializovaných lékařských přístrojů zkoumá u zaměstnanců vliv pracovních činností na svalovou a kosterní soustavu. Xavier Ros, člen představenstva společnosti SEAT, odpovědný za oblast lidských zdrojů, říká, že CARS poskytuje zaměstnancům „jistotu velmi kvalitního ošetření v areálu společnosti bez čekání“. Z tohoto důvodu se „toto průkopnické středisko stalo opravdovým etalonem pro firemní lékařské služby a jeho obliba mezi zaměstnanci ukazuje, že intenzivní zaměření společnosti SEAT na zdraví velmi oceňují“, říká Xavier. SEAT byl díky centru CARS uznán za zdravou společnost. Společnosti SEAT a Volkswagen Financial Services navíc uzavřely smlouvu o vybudování vyspělého lékařského střediska CARS Madrid, které bude poskytovat specializované lékařské služby téměř 1350 zaměstnancům koncernu Volkswagen v Madridu.

SEAT znovu prokázal své mimořádné úsilí o ochranu zdraví v dosavadním průběhu roku 2020. Společnost upravila část montážní linky, na níž vzniká nový SEAT Leon, k výrobě automatických plicních ventilátorů pro pacienty s vážným průběhem onemocnění COVID-19. SEAT byl kromě toho první společností ve Španělsku, která podrobila 15 000 svých zaměstnanců testům PCR na přítomnost koronaviru.