Jak vybrat sněhové řetězy a co s nimi zásadně nedělat


11.12.2019

Vydat se v zimních měsících autem do hor bez řádné přípravy a výbavy je riskování s vlastním zdravím i majetkem. V některých případech i se zákonem. Často vám totiž nepostačí ani zimní pneumatiky, musíte nasadit těžší kalibr. A tím jsou sněhové řetězy.



Kdy vám řetězy zachrání krk

Se sněhovými řetězy se můžete snadno dostat z velmi nepříjemné situace. Stačí jen, když vám po několikahodinovém stání na parkovišti zapadne auto pořádnou vrstvou sněhu. Přidáme-li k tomu namrzlý povrch, bez řetězů se bezpečně nerozjedete. O nějakém zdolávání kopců v horách ani nemluvě.

Sněhové řetězy na auto použijete pouze výjimečně, pokud tedy nebydlíte v zapomenuté horské vísce, přesto vám ale v problémové situaci zachrání krk. Mnohdy ani čtyřkolky a silné SUV nepomohou, když se potřebujete v kopci rozjet na uježděném a zmrzlém sněhovém povlaku. Sněhové řetězy jsou pak jedinou možností.

Pozor na místa s povinností navléknout sněhové řetězy

Pro výlety do hor doporučujeme mít vždy sněhové řetězy u sebe. Nikdy nevíte, kdy se zde dramaticky zhorší povětrnostní podmínky. Na některých úsecích se navíc setkáte se svislými dopravními značkami, které vám ukládají povinnost jízdy s nasazenými sněhovými řetězy. Stejně tak když se vydáváte do zahraničí, nezapomeňte si své řetězy přibalit s sebou. Ve většině států Evropy, které mají hory, podobné dopravní značení potkáte také. V každém případě si nasazení řetězů prvně zkuste doma, v klidu a suchu. V krizové situaci pod návalem stresu vám pak jejich montáž půjde daleko snadněji.

Druhy sněhových řetězů

Když už se, ať už pro vlastní jistotu, či z důvodu povinného nařízení rozhodnete sněhové řetězy na auto pořídit, nastává otázka, jaké vybrat. Prvním kritériem je rozměr pneumatik. S něčím jako univerzální sněhové řetězy se nesetkáte, vždy musí pasovat přesně na vaši pneumatiku. Některé modely aut mají také omezenou výšku článku řetězu.

Sněhové řetězy se dále liší podle druhu a složitosti nasazení. Mezi nejlevnější, které na trhu seženete, patří žebříkové řetězy. Skládají se z rovnoběžných příček, které po otisku do sněhu skutečně vypadají jako žebřík. Z praktického hlediska však příliš nevynikají. Málo se dotýkají vozovky a obtížně se nasazují. Musíte na ně postupně najíždět, což je v krizové situaci nepohodlné, někdy dokonce nemožné.

Spolehlivější řetězy jsou ty s příčkami, které zanechávají ve sněhu tvar písmene X. Ty už se země dotýkají větší plochou, a jsou tak spolehlivější. Největší přilnavost vykazují sněhové řetězy šikmostopé, u nichž si velmi snadno poradíte i s nasazením. Počítejte ale také s vyšší pořizovací cenou.

Existují i speciální druhy řetězů, které vlastně řetězy nejsou. Nouzové řešení představují tekuté a látkové druhy. Oba se pyšní poměrně nízkou účinností a krátkou životností. Tekuté řetězy v podobě chemického gelu nanesete na pneumatiku, zvětšíte si tak vzorek a můžete se dostat z obtížné situace. Gel poté sám po čase odpadne.

Pravidla pro používání sněhových řetězů

Na závěr přidejme několik rad, kterými je třeba se při používání sněhových řetězů řídit. Jezděte s nimi výhradně po sněhu nebo zledovatělém povrchu, jakmile se dostanete na normální vozovku, ihned je sundejte.

S řetězy se jezdí pomalu (do 50 km/h). Dbejte na plynulé rozjezdy i brzdění.

Řetězy se nasazují pouze na hnací nápravu, nikoliv na všechna kola.



Fotografie:


Jak vybrat sněhové řetězy a co s nimi zásadně nedělat - fotografie